Tomasz Pindel w książce Za horyzont prezentuje się jako niezwykle dociekliwy poszukiwacz polskich postaci, których losy związały się z krajami Ameryki Łacińskiej. Autor bierze pod lupę sześć państw: Chile, Brazylię, Argentynę, Gwatemalę, Meksyk oraz Haiti. Z reporterskim zacięciem i pieczołowitością wyrusza śladami Polaków, spotyka się z ich przodkami, prowadzi ciekawe rozmowy, bada kulturę oraz zastanawia się nad fenomenem polskości za oceanem.

Wybrane przypadki nie są sobie równe, niektóre mówią na przykład o przyzwyczajeniach żywieniowych Meksykańczyków, kolejne starają się zilustrować mit naszego kraju i echa polskości na Haiti, inne wspominają o podziałach chilijskiego społeczeństwa, a jeszcze inne o brazylijskich problemach politycznych. Także wachlarz zaprezentowanych postaci jest niebywale szeroki: zaczynając od Gombrowicza, poprzez takie znane osobistości jak Andrzej Bobkowski czy Sławomir Mrożek, aż po anonimowych dla szerszej publiczności ludzi, którzy po prostu z pewnych przyczyn zdecydowali się na emigrację, lub decyzję o międzykontynentalnej wyprawie podjęli ich przodkowie.

Pindel dociera do osób, które mają nawet nikłe wyobrażenie o Polsce. Wszystkie teksty spaja chęć zastanowienia się nad pochodzeniem oraz nad polskością przefiltrowaną przez egzotyczne dla nas kultury i często też przez upływ czasu. Autor skrupulatnie stara się przedstawiać tło historyczno-polityczne, bez którego trudno byłoby zrozumieć wiele decyzji o emigracji. Pindel do każdej osoby podchodzi z indywidualną wrażliwością, która pomaga mu wyłuskiwać to, co w jego rozmówcach oraz ich historiach jest najciekawsze.

Tomasz Pindel, Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *